A szerencsejáték kockázata

A játék öröm. 

Minden ember igényli a szórakozást, a játékkal járó izgalmakat. Ha szerencsejátékot játszunk, pénzt fordítunk arra, hogy a játék során nyereményt érjünk el. A kockázat izgalma, a kisebb-nagyobb, vagy éppen az álomösszegű nyeremények elérésének lehetősége teszi vonzóvá a szerencsejátékokat.

   Szeretünk játszani. Szeretjük kísérteni Fortunát. És persze szeretünk nyerni. Ez természetes, hiszen mindannyian abban reménykedünk, hogy egyszer miénk lesz a főnyeremény. Ezért lottózunk hétről-hétre, és ezért próbálunk ki más szerencsejátékokat is alkalmanként. 

   Számos családban azonban a szerencsejáték már nem csak a játék izgalmáról szól, hanem egy olyan szenvedélyről, amely megkeseríti a család életét. Ez a szenvedély, a szerencsejáték-függőség. A magyar lakosság 1,2 %-át, vagyis közel 100.000 embert és családját sújtja ez a betegség. Anyák, feleségek, apák, férjek és barátok kénytelenek nap, mint nap végignézni azt, ahogyan a játékfüggő tönkreteszi az egzisztenciáját, az életét, és ezzel együtt a családja életét is.

A szerencsejáték a legtöbb ember számára a szórakozás egyik formája. Azonban vannak olyanok, akiknek veszélyt jelenthet. A mértéktelen játék játékfüggőség kialakulásához vezethet, amelynek számos negatív következménye van. A felelős játékos csak annyit költ szerencsejátékra, amennyit megengedhet magának, hiszen tudja, hogy a nyerés a véletlen műve, és nem létezik biztos szisztéma.  

Kit tartunk függőnek?

   Szerencsejáték-függőnek azt az embert nevezhetjük, aki a szerencsejáték hatására elkezd a normális, korábban megszokott életvitelétől jelentősen eltérni, az anyagi lehetőségeit meghaladóan, valamint túlzott gyakorisággal költ a játékra, esetleg elkezdi vagyontárgyait is eladni, s jellemzően hazudik ezzel a tevékenységével kapcsolatban. Nagyon fontos azonban, hogy tudatában legyünk annak, hogy a szerencsejáték-függőség egy betegség.

   A betegség pedig fokozatosan alakul ki, ezért mindannyiunk felelőssége az, hogy időben észrevegyük, és megpróbáljunk segíteni. A játékszenvedély gyógyítására számos módszer létezik: gyógyszeres terápia, pszichoterápia, önsegítő csoportterápia. A legfontosabb azonban, a megelőzés.

A problémás szerencsejátékos pedig önmaga és környezete számára is súlyos problémákat okoz. Hazudik és kifogásokat keres, hogy eltitkolja a valóságot, például az eljátszott havi keresetet. Családi és baráti kapcsolatokat rombolhat le, mert a játék kényszere minden kapcsolatnál fontosabb lesz számára. Elveszítheti egzisztenciális hátterét, mert eljátssza a létfenntartáshoz szükséges pénzt is. A játékszenvedélyre hajlamos személyek esetében a függőség észrevétlenül fejlődik ki. Ők maguk is csak későn ébrednek rá, hogy egyre több komoly problémával kell szembenézniük.

Akkortól tekintünk betegnek egy játékost, amikor a túlzásba vitt szerencsejáték már életviteli problémákat okoz, tehát hátráltatja a munkát vagy a tanulást, rombolja a családi kapcsolatokat. Magában a játékban pedig az jelzi a függőséget, ha az illető már nem tudja kontrollálni, mennyi idejét és pénzét viszi el ez a tevékenység. A játékfüggőség súlyos betegség, aminek a kialakulásához genetikai tényezők és a személyiség különböző jellemzői is hozzájárulnak. 

   Fontos tehát elfogadnunk azt, hogy függőség nemcsak a kémiai szerek iránt alakulhat ki, hanem viselkedés iránt is. Ezért a tünetek is nagyon hasonlóak, mint más szenvedély-betegségnél. A problematikus viselkedés, az alkoholizálás, az elszigetelődés, az elszegényedés és az egészségromlás is gyakran kíséri ezt a betegséget.

Az egzisztenciális leépülés ebben az esetben nagyon gyorsan zajlik le, hiszen akár pillanatok alatt eljátszható egy fizetés, megtakarítás vagy akár egy családi ház is. Ezután pedig már nagyon nehéz felállni, és újra kezdeni.

   A szenvedélybetegséget nem egyszerű felismerni, hiszen a beteg általában tagadja, titkolja szenvedélyét, még önmaga előtt is. Onnan azonban, hogy elismeri függőségét, a gyógyulás útjára léphet, ha szakszerű segítséget kér. Mivel nem ritkák a visszaesések, nagyon fontos, hogy megértéssel és türelemmel forduljunk a beteg felé.

Azok a szerencsejátékok, amelyek a gyors és nagy nyerés esélyét kínálják a legveszélyesebbek és a legvonzóbbak a játékfüggők számára. Ilyenek tipikusan az online elérhető játékok (Pl. Póker, Black Jack) Elsősorban tehát ezekre érdemes odafigyelni, hiszen ezek akár a fiatalkorúak számára is elérhetőek, bár nem legálisan.

A lottó a függőség vonatkozásában nem túl kockázatos, mert kicsi a tét (keveset fizetek be), nagy a távolság a fogadás és a visszajelzés, azaz a számok kihúzása között, és különösen nagy távolság van az ismétlési lehetőségek között (csak hetente tudok fogadni).

A legfontosabb tehát, amit megtehetünk, hogy a játékosok figyelmét felhívjuk a veszélyekre illetve, hogy a 18 év alattiak számára elérhetetlenné tesszük a szerencsejátékot. Ez mellett pedig minél több emberben kell tudatosítanunk, hogy a játékfüggőség betegség, nem morális probléma, ezért a függőket gyógyítani kell és nem elítélni.



   A függőségekkel kapcsolatban többnyire valamilyen szerrel kapcsolatos zavar szokott a legtöbbek eszébe jutni, jellemzően drog vagy alkohol. Azonban ezek mellett léteznek a nem szerrel kapcsolatos függőségek is, amelyeket egyszerűen szólva viselkedéses függőségeknek is nevezhetünk. Ide tartozhat sok egyéb dolog mellett a kapcsolat-, szerelem-, szex-, vásárlás-, vagy éppen a szerencsejáték-függőség. 

     A viselkedéses függőségek kórlefolyása egyezést mutat a kémiai szerfüggőségekével. Tehát a szerencsejáték-függőség esetében megállapítható, hogy ez egy progresszív betegség, vagyis kezelés nélkül, az idő múlásával az állapot folyamatosan romlik. Krónikus betegség is, ami azt jelenti, hogy a kialakulásának ideje pontosan nem meghatározható és gyógyíthatatlan. 

    A játékkal szemben kialakul a tolerancia, vagyis egyre több időt emészt fel a szerencsejáték növekvő tétek mellett. A játék elhagyása esetén jelentkeznek megvonási tünetek, illetve a játék jelentős károkat okoz az egyén emberi kapcsolataiban, szociális helyzetében. Talán a gyógyíthatatlan jelző sokak számára ijesztő lehet. Ebben az esetben azt kell érteni ez alatt, hogy a függő többet nem lehet szociális használó, tehát a felépülésben a kontrollált használat reményét el kell engedni, kizárólag a teljes absztinencia működik. 

    A leírtakból rögtön az is következik, hogy bár teljes gyógyulás nincs, de a betegség tünetmentesen tartható, aminek köszönhetően az érintett a továbbiakban teljes életet élhet. A tünetmentes állapot fenntartása érdekében a függőnek a betegségével rendszeresen foglalkoznia kell.

A játékszenvedély az alábbi súlyos következményekkel járhat:

• pénzzavar, majd egyre nagyobb mértékű eladósodás
• munkahely, lakás elvesztése
• családi és párkapcsolati problémák
• konfliktusok a közvetlen környezetünkben lévő emberekkel: barátokkal, ismerősökkel
• a hobbi és az érdeklődés feladása
• magányosság, izoláció
• az életöröm megszűnése, depresszió kialakulása
• bűntettek elkövetése (lopás, csalás, sikkasztás, hogy a játékon elvesztett pénzt pótoljuk)

Önkorlátozás

A a lottójátékok internetes játékrendszere egyre szélesebb körben lehetővé teszi a játékosoknak, hogy önmaguknak meghatározzák, maximum mennyit akarnak játékra költeni. Belépés után az "Önkorlátozás" menüpont használatával beállítható a napi és a heti költési limit az adott játékra. A játékosnak nem kötelező beállítani ezt a féket, de önkéntes vállalásként a felelős játékszervező megfontolásra ajánlja a lehetőséget. Ennek segítségével ugyanis a rendszer nem engedi, hogy a játékost elragadja a hév, és túllépjen a racionális kereteken. Használja az önkorlátozást, legyen partnerünk a felelős játékban!

Tesztelje önmagát az alábbi linkre kattintva!
www.maradjonjatek.hu/teszt

Hova fordulhat segítségért?

Ha úgy érzi, hogy játékfüggőségi problémákkal küzd vagy kérdései vannak a témában, legyen akár érintett vagy családtag, forduljon szakemberhez:

Szerencsejátékos Segélytelefon

Az ELTE PPK Klinikai Pszichológia és Addiktológia Tanszékével és a Pro Psychologia Alapítvánnyal együttműködve Segélytelefon szolgáltatást működtetünk. Szerencsejátékkal összefüggő problémák, kritikus helyzetek kezelése esetén ingyenesen, anonim módon hívható hétköznapokon 15.00- 19.00 között a 06-21-262-0603 telefonszámon.

A szolgáltatás igénybe vehető és elérhető a szerencse@ppk.elte.hu e-mail címen, valamint az "ELTE Szerencsejátékos Segélyszolgálat" Skype azonosító segítségével is.
A Segélytelefon információs vonala: 06-1-411-6778

A függőségekkel foglalkozó ellátóhelyek listáját megtalálja a https://rolunk.szerencsejatek.hu/uploads/files/original/static_page/20180801093422/ellatohelyek-listaja.pdf dokumentumban.
Játékfüggőséggel foglalkozó civil szervezetek listáját megtalálja a https://bet.szerencsejatek.hu/cmsfiles/7a/5e/jatekfuggoseggel-foglalkozo-szervezetek.pdf dokumentumban.

Játékfüggőséggel és felelős játékszervezéssel kapcsolatos további információk a www.maradjonjatek.hu tematikus weboldalunkon érhetők el.

Ne feledje: problémájával nincs egyedül!

© Phoncsy.
-
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el